ETF Radar

← Archiwum raportów

ETF Radar Daily, 15 września 2026

Komentarz rynkowy na koniec dnia 15 września 2026, 23:07

Wtorek pachniał olejem opałowym. WisdomTree Heating Oil zyskał 4,72 proc., diesel 4,2 proc., a ETC na ropę WTI ponad 2 proc., podczas gdy fundusze czystej energii Invesco i L&G oddały od 2,8 do 3,6 proc. Rynek najwyraźniej uznał, że transformacja energetyczna może poczekać, a zima nie.

Reszta parkietu miała kolor jesieni: S&P 500 stracił 0,45 proc., Nasdaq 100 0,65 proc., a w Warszawie WIG20 udawał, że nic się nie dzieje i oddał symboliczne 0,02 proc., za to mWIG40 i sWIG80 zjechały o ponad 1,2 proc. Spadało 1731 funduszy przy 520 rosnących, cały główny nurt świecił na czerwono, VWCE stracił 0,52 proc., a rynki wschodzące w IS3N 0,7 proc.

Najciekawsze działo się w obrotach. iShares EURO STOXX 50 (EUN2) wykręcił 57 mln zł, prawie ośmiokrotność średniej. Krypto: 12 funduszy, 12 spadków, Beta ETF Bitcoin minus 3,64 proc.

Rekordy wszech czasów ma 38 funduszy, a w czołówce same surowce i energia, od Xtrackers MSCI World Energy po iShares S&P 500 Energy Sector. Na rocznym minimum siedzą 202, a kopalnie srebra Global X dołożyły do nastroju spadek 5,24 proc. Stara energetyka bije rekordy, nowa bije się w piersi.

Tekst przygotowuje AI na podstawie danych ETF Radar. To nie porada inwestycyjna.

Indeksy, złoto i waluty

WIG204 120,61-0,02%
WIG153 698-0,33%
mWIG4010 199-1,23%
sWIG8030 462-1,55%
S&P 5007 585,73-0,45%
Nasdaq 10028 938-0,65%
Dow Jones52 093-0,63%
DAX25 402-0,15%
Euro Stoxx 506 236,50-0,38%
Nikkei 22563 484-0,01%
Złoto (zamknięcie z 14 września)4 288,41 USD/oz-1,38%
EUR/PLN4,3445 zł+0,12%
GBP/PLN5,0756 zł+0,10%
USD/PLN3,7667 zł+0,16%

Szerokość rynku ETF

Na sesji 520 funduszy rosło, 1 731 spadało, 26 stało w miejscu (łącznie 2 277, bez produktów lewarowanych).

Klasa aktywówFunduszyRosłoSpadałoŚrednia zmiana
Obligacje591195374-0,07%
Mieszane110+0,04%
Kryptowaluty12012-2,34%
Akcje15192631254-0,40%
Surowce1044657+0,01%
Nieruchomości34528-0,34%
Rynek pieniężny16106-1,61%

Główny nurt: największe fundusze

15 największych funduszy według aktywów. Procent to zmiana kursu na tej sesji, nie zmiana aktywów.

TickerFunduszKurs 1DAktywa
SXR8iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 578,8 mld zł-0,19%578,8 mld zł
EUNLiShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 532,3 mld zł-0,47%532,3 mld zł
VUSAVanguard S&P 500 UCITS ETF DistributingAktywa: 222,9 mld zł-0,41%222,9 mld zł
VWCEVanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) AccumulatingAktywa: 196,3 mld zł-0,52%196,3 mld zł
IS3NiShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 150,3 mld zł-0,70%150,3 mld zł
IUSQiShares MSCI ACWI UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 127,6 mld zł-0,49%127,6 mld zł
VUAAVanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) AccumulatingAktywa: 126,1 mld zł-0,43%126,1 mld zł
SPXSInvesco S&P 500 UCITS ETF AccAktywa: 115,1 mld zł-0,48%115,1 mld zł
SXRViShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 104,4 mld zł-0,54%104,4 mld zł
MEUDAmundi Core Stoxx Europe 600 UCITS ETF AccAktywa: 103,5 mld zł-0,34%103,5 mld zł
SGLPInvesco Physical Gold ETCAktywa: 99,5 mld zł-0,29%99,5 mld zł
XEONXtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1CAktywa: 98,6 mld zł+0,02%98,6 mld zł
VGWLVanguard FTSE All-World UCITS ETF DistributingAktywa: 92,0 mld zł-0,53%92,0 mld zł
XDWDXtrackers MSCI World UCITS ETF 1CAktywa: 84,3 mld zł-0,52%84,3 mld zł
4GLDXetra-GoldAktywa: 83,8 mld zł-1,48%83,8 mld zł

Co sądzisz o tej sesji?

Napisz bez logowania — komentarz zostaje pod raportem z tego dnia.