ETF Radar

← Archiwum raportów

ETF Radar Daily, 8 września 2026

Komentarz rynkowy na koniec dnia 8 września 2026, 22:06

Wtorek, 8 września, należał do Warszawy: WIG20 urósł o 1,28 proc. do 4166,39 pkt, a szeroki WIG o 1,35 proc. do 156 697,84 pkt, i nikt na Książęcej nie czekał na pozwolenie z zagranicy. Reszta świata bawiła się gorzej. Nikkei 225 oddał 1,7 proc. i zjechał na 65 269,33 pkt, czyli poniedziałkowa euforia w Tokio przeżyła dokładnie jedną noc, DAX zamknął się co do grosza tam, gdzie zaczął, na 26 007,63 pkt, a Euro Stoxx 50 wymęczył 0,14 proc. Złoto w poniedziałkowym zamknięciu, po 4423,06 dol., prawie stało w miejscu (minus 0,13 proc.), S&P 500 w zestawieniu wciąż figuruje z piątkowym 7718,6 pkt, za to złoty po poniedziałkowym pokazie siły lekko zmiękł: dolar 3,7167 zł, euro 4,3155 zł, funt 5,0271 zł.

Na rynku ETF warszawska radość nie miała jak się przelać, bo w polskich portfelach GPW waży mniej więcej tyle, co Polska w MSCI World. Rosło 940 funduszy, spadało 1357, akcyjne średnio minus 0,06 proc., obligacyjne rozjechały się po równo, a na plusie były tylko surowce, nieruchomości i krypto, czyli klasy, których większość czytelników ma w portfelu tyle, co nic. Główny nurt ziewał: SXR8 minus 0,18 proc. przy 582,4 mld zł aktywów, EUNL minus 0,15 proc., VUSA minus 0,12 proc., SXRV plus 0,04 proc., złoto w SGLP minus 0,21 proc. Jedynym zielonym gigantem były rynki wschodzące, IS3N plus 0,27 proc., i to pomimo Chin, bo Azja podzieliła się na dwa obozy: Korea w CSKR plus 3,31 proc., chińskie blue chipy w FXAC minus 2,4 proc.

Na szczycie tabeli miedź, trzy fundusze górników miedzi od plus 3,7 do plus 5,59 proc., a za nimi komputery kwantowe QQCC plus 4,51 proc., uran URNU plus 3,99 proc., Brazylia plus 3,36 proc. i Polkadot plus 8,37 proc., bo jakieś krypto musi być na podium. Na dole cała ochrona zdrowia, dziesięć funduszy healthcare od minus 1,8 do minus 2,43 proc., do tego kakao minus 5,86 proc. i tracker ARK Innovation minus 6,33 proc., czyli innowacja w wersji, do której zdążyliśmy przywyknąć. Olej opałowy HEAT plus 3,41 proc., a amerykański sektor energetyczny XUEN minus 1,78 proc. i gaz minus 2,8 proc., więc surowiec i jego producenci wyszli z domu w przeciwne strony. Najciekawsze działo się jednak po cichu w obligacjach: długie amerykańskie treasuries w IDTG obróciły 169,3 mln zł, 26 razy więcej niż zwykle, a globalne rządówki w IGBS 13 razy więcej. Ktoś rzucił na stół duże żetony w grze o stopy, tylko krupier nie zdradza, na którą stronę.

Rekordów wszech czasów 21, maksimów rocznych 22, minimów pięć, i brzmiałoby to dumnie, gdyby nie skład listy: bony skarbowe IB01, floater FRNE, krótkie eurogovies 18M1 i pół tuzina koszyków surowcowych od UBS, iShares i L&G. Fundusz gotówkowy na rekordzie wszech czasów to jak zegar na rekordzie w pokazywaniu późnej godziny.

Tekst przygotowuje AI na podstawie danych ETF Radar. To nie porada inwestycyjna.

Indeksy, złoto i waluty

WIG204 166,39+1,28%
WIG156 698+1,35%
S&P 500 (zamknięcie z 4 września)7 718,60-0,38%
Nasdaq 100 (zamknięcie z 4 września)29 544+0,21%
Dow Jones (zamknięcie z 4 września)53 414-0,51%
DAX26 008+0,00%
Euro Stoxx 506 413,17+0,14%
Nikkei 22565 269-1,70%
Złoto (zamknięcie z 7 września)4 423,06 USD/oz-0,13%
EUR/PLN4,3155 zł+0,13%
GBP/PLN5,0271 zł+0,14%
USD/PLN3,7167 zł+0,22%

Szerokość rynku ETF

Na sesji 940 funduszy rosło, 1 357 spadało, 52 stało w miejscu (łącznie 2 349, bez produktów lewarowanych).

Klasa aktywówFunduszyRosłoSpadałoŚrednia zmiana
Obligacje616285300-0,02%
Mieszane110+0,81%
Kryptowaluty1156+0,32%
Akcje1564568981-0,06%
Surowce1065451+0,10%
Nieruchomości341913+0,11%
Rynek pieniężny1786-0,04%

Główny nurt: największe fundusze

15 największych funduszy według aktywów. Procent to zmiana kursu na tej sesji, nie zmiana aktywów.

TickerFunduszKurs 1DAktywa
SXR8iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 582,4 mld zł-0,18%582,4 mld zł
EUNLiShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 378,0 mld zł-0,15%378,0 mld zł
VUSAVanguard S&P 500 UCITS ETF DistributingAktywa: 191,9 mld zł-0,12%191,9 mld zł
JREUJPMorgan US Research Enhanced Index Equity UCITS ETF - USD (acc)Aktywa: 175,0 mld zł-0,20%175,0 mld zł
SPXSInvesco S&P 500 UCITS ETF AccAktywa: 115,1 mld zł-0,09%115,1 mld zł
LYP5Amundi Core S&P 500 Swap UCITS ETF AccAktywa: 107,2 mld zł-0,12%107,2 mld zł
SXRViShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 104,8 mld zł+0,04%104,8 mld zł
SGLPInvesco Physical Gold ETCAktywa: 99,5 mld zł-0,21%99,5 mld zł
XEONXtrackers II EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF 1CAktywa: 97,6 mld zł+0,01%97,6 mld zł
VWCEVanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) AccumulatingAktywa: 92,1 mld zł-0,12%92,1 mld zł
VGWLVanguard FTSE All-World UCITS ETF DistributingAktywa: 92,1 mld zł-0,16%92,1 mld zł
IS3NiShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD (Acc)Aktywa: 91,3 mld zł+0,27%91,3 mld zł
MEUDAmundi Stoxx Europe 600 UCITS ETF AccAktywa: 90,5 mld zł-0,10%90,5 mld zł
VUAAVanguard S&P 500 UCITS ETF (USD) AccumulatingAktywa: 88,4 mld zł-0,11%88,4 mld zł
IBC3iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETFAktywa: 74,2 mld zł+0,29%74,2 mld zł

Co sądzisz o tej sesji?

Napisz bez logowania — komentarz zostaje pod raportem z tego dnia.